AddOn Networks USAC2USB5V24AW mobile device charger White Indoor
AddOn Networks USAC2USB5V24AW. Charger type: Indoor, Power source type: AC. Input voltage: 100 - 240 V, Maximum output voltage: 5 V. USB 2.0 ports quantity: 1. Product color: White
Manufacturer: AddOn Networks
SKU: 6318078
Manufacturer part number: USAC2USB5V24AW
Vendor: Synnex
Ship to
Shipping Method
Name
Estimated Delivery
Price
No shipping options
This is a USB AC 5V 2.4A White Wall Charger. Our powered cables are backed by a 3 year warranty and are guaranteed to work the first time.
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Width1.97"
Depth1.18"
Height1.57"
Weight1.59 oz
Port 1 output current2.4 A
Technical details
Product colorWhite
Sustainability certificatesREACH, RoHS
Packaging data
Package depth13"
Package width2"
Package height11"
Package weight6.38 oz
Ports & interfaces
USB 2.0 ports quantity1
Power
Maximum output voltage5 V
Input voltage100 - 240 V
Power source typeAC
Performance
Charger typeIndoor
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Width1.97"
Depth1.18"
Height1.57"
Weight1.59 oz
Port 1 output current2.4 A
Technical details
Product colorWhite
Packaging data
Package depth13"
Package width2"
Package height11"
Package weight6.38 oz
Ports & interfaces
USB 2.0 ports quantity1
Power
Maximum output voltage5 V
Input voltage100 - 240 V