AddOn Networks USAC2USB60WB mobile device charger Black Indoor
AddOn Networks USAC2USB60WB. Charger type: Indoor, Power source type: AC. Maximum output voltage: 20 V. USB Type-C ports quantity: 1. Product color: Black
Manufacturer: AddOn Networks
SKU: 6318079
Manufacturer part number: USAC2USB60WB
Vendor: Synnex
Ship to
Shipping Method
Name
Estimated Delivery
Price
No shipping options
Wall Plug to USB 3.1 Type (C) 15V at 3A, or 20V at 3A 60W total for US Black This is a USB 3.1 Type (C) AC 60W Black Wall Charger.
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Port 1 output current3 A
Minimum output voltage15 V
USB Power Delivery up to60 W
USB Type-C ports quantity1
Technical details
Product colorBlack
Packaging data
Package depth13"
Package width2"
Package height11"
Package weight6.38 oz
Ports & interfaces
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity1
Power
Maximum output voltage20 V
Power source typeAC
Performance
Charger typeIndoor
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Port 1 output current3 A
Minimum output voltage15 V
USB Power Delivery up to60 W
USB Type-C ports quantity1
Technical details
Product colorBlack
Packaging data
Package depth13"
Package width2"
Package height11"
Package weight6.38 oz
Ports & interfaces
Power
Maximum output voltage20 V