Vertiv GXT5-8000HVRT5UXLN uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 8 kVA 8000 W 4 AC outlet(s)
Vertiv GXT5-8000HVRT5UXLN. UPS topology: Double-conversion (Online), Output power capacity: 8 kVA, Output power: 8000 W. AC outlet types: NEMA L6-20R, NEMA L6-30R, AC outlets quantity: 4 AC outlet(s), Serial interface type: RS-232, RS-485. Form factor: Rackmount/Tower, Product color: Black, Display type: LCD. Width: 16.9" (430 mm), Depth: 24.8" (630 mm), Height: 8.54" (217 mm)
Manufacturer: Vertiv
SKU: 5631581
Manufacturer part number: GXT5-8000HVRT5UXLN
Vendor: Synnex
Ship to
Shipping Method
Name
Estimated Delivery
Price
No shipping options
  • High power factor operation up to unity, allows for more connected devices
  • Energy Star 2.0 certification; high efficiency in online (95%) and Active ECO (98%) modes
  • Auto-detection of external battery cabinets for scalable power
  • Connected Equipment Protection Plan
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Height8.54"
Weight164.2 lbs
Width16.9"
Depth24.8"
Input Frequency50/60 Hz
Display TypeLCD
UPS topologyDouble-conversion (Online)
Serial interfaceY
Efficiency (ECO mode)98 %
Efficiency (On-line mode)95 %
Technical details
Sustainability certificatesENERGY STAR, REACH, RoHS, WEEE
Serial interface typeRS-232, RS-485
Product colorBlack
Ports & interfaces
AC outlets quantity4 AC outlet(s)
AC outlet typesNEMA L6-20R, NEMA L6-30R
RS-232 ports1
USB portY
Design
Form factorRackmount/Tower
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-15 - 40 °C
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95 %
Storage relative humidity (H-H)0 - 95 %
Operating altitude0 - 118110.2"
Power
Output power capacity8 kVA
Features
Output power8000 W
Input operation voltage (min)176 V
Input operation voltage (max)288 V
Output operation voltage (min)200 V
Output operation voltage (max)240 V
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Height8.54"
Weight164.2 lbs
Width16.9"
Depth24.8"
Input Frequency50/60 Hz
Display TypeLCD
Serial interfaceY
Efficiency (ECO mode)98 %
Efficiency (On-line mode)95 %
Technical details
Product colorBlack
Ports & interfaces
RS-232 ports1
USB portY
Design
Form factorRackmount/Tower
Operational conditions
Power
Output power capacity8 kVA
Features
Output power8000 W