Vertiv GXT5-8000MVRT6UXLN uninterruptible power supply (UPS) 8 kVA 8000 W
Vertiv GXT5-8000MVRT6UXLN. Output power capacity: 8 kVA, Output power: 8000 W, Input operation voltage (min): 176 V. Form factor: Rackmount/Tower, Product color: Black, Display type: LCD. Width: 16.9" (430 mm), Depth: 25.6" (650 mm), Height: 10.3" (261 mm)
Manufacturer: Vertiv
SKU: 5631580
Manufacturer part number: GXT5-8000MVRT6UXLN
Vendor: Synnex
Ship to
Shipping Method
Name
Estimated Delivery
Price
No shipping options
The Vertiv™ Liebert® GXT5-8000MVRT6UXLN UPS offers premium power outage protection and continuous power conditioning in a flexible rack/tower design. It is ideally suited for both centralized and edge network applications. This single-phase UPS has user selectable output in 208V and 120V, 4-wire system L-L-N-G, standard POD hardwire in/out with maintenance bypass and optional PODs available. A factory pre-installed Vertiv™ RDU101 SNMP/Webcard provides remote, SNMP and web UI-based monitoring.
  • High power factor operation up to unity, allows for more connected devices
  • Energy Star® 2.0 certification; high efficiency in online (95%) and Active ECO (98%) modes
  • Auto-detection of external battery cabinets for scalable power
  • Connected Equipment Protection Plan
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Height10.3"
Input Frequency40 - 70 Hz
Width16.9"
Depth25.6"
Weight224.9 lbs
Display TypeLCD
Technical details
Product colorBlack
Design
Form factorRackmount/Tower
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-15 - 40 °C
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95 %
Storage relative humidity (H-H)0 - 95 %
Operating altitude0 - 118110.2"
Power
Output power capacity8 kVA
Features
Input operation voltage (min)176 V
Input operation voltage (max)280 V
Output operation voltage (min)120 V
Output power8000 W
Output operation voltage (max)208 V
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Height10.3"
Input Frequency40 - 70 Hz
Width16.9"
Depth25.6"
Weight224.9 lbs
Display TypeLCD
Technical details
Product colorBlack
Design
Form factorRackmount/Tower
Operational conditions
Power
Output power capacity8 kVA
Features
Output power8000 W